Cudowny szafir i jego właściwości

Ta zjawiskowo piękna odmiana korundu, najtwardszego po diamencie minerału na świecie, od czasów starożytnych obdarzana była niemal magiczną mocą oddziaływania i uznawana za kawałek nieba na ziemi.

Szafir zazwyczaj ma barwę jasnoniebieską, występuje jednak także w innych wariantach kolorystycznych, jako kamień żółty, pomarańczowy, fioletowy, różowy, zielony lub bezbarwny. Najpiękniejszymi odcieniami błękitu charakteryzują się szafiry pochodzące ze Sri Lanki, Kaszmiru, Birmy, Tajlandii.

z20Ten niesłychanie efektowny minerał nazywany jest kamieniem mądrości albo kamieniem wiary i spokoju ducha, ma podobno największą siłę oddziaływania i jest najbardziej  tajemniczy spośród wszystkich cennych klejnotów.

O jego uwodzicielskiej mocy, a zarazem niesłabnącym uznaniu może świadczyć fakt, że kilka lat temu brytyjski książę William podarował swojej wybrance pierścionek zaręczynowy z szafirem. Niezależnie od tego, jakim typem osobowości jest księżna Kate, trudno bowiem na podstawie obrazków telewizyjnych wyciągać poważne wnioski, szafir jest kamieniem doskonale pasującym do jej aparycji i sposobu bycia.

Generalnie szafiry poleca się zodiakalnym Bykom, Pannom, Wagom, Strzelcom, Wodnikom i Rybom, zaś według teorii Enneagramu, czyli rozwoju poprzez samopoznanie, pasują do typów osobowości określanych jako Altruista, Obserwator i Strażnik Wartości.

Wiadomo też, że teorie ezoteryczne przypisują temu kamieniowi niemal uniwersalną moc leczenia wszelkich chorób. Przyłożony do chorego miejsca podobno zmienia swoją barwę sygnalizując w ten sposób niebezpieczeństwo. Mówi się, że jest pomocny w zwalczaniu infekcji i przeziębienia, chorób oczu  i skóry. Wspomaga serce i układ krążenia, działa odprężająco i uspokajająco. Bez względu na to, czy wierzymy w cudowne moce szafiru, czy też nie, biżuteria z tym kamieniem szlachetnym jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych i z całą pewnością można ja polecić wszystkim paniom, które cenią harmonię, subtelne piękno, pogodę ducha i optymizm.