W jaki sposób czyścić biżuterię z szafirem?

Biżuteria z szafirem bez wątpienia należy do jednej z najpiękniejszych. Trzeba jednak pamiętać, że nawet ona może się brudzić. Wystarczy, że jest intensywnie użytkowana, aby pojawił się na niej osad z kurzu, naszego naskórka i potu. Pojawia się więc pytanie, jak bezpiecznie i bez szkody dla biżuterii ją wyczyścić.

Szafir jest kamieniem cechującym się naprawdę wysoką twardością. W efekcie bardzo dobrze znosi nawet dość radykalne czyszczenie. Jeżeli biżuteria z nim wykonana jest ze złota lub patyny, bez obaw można zamoczyć się w ciepłym roztworze wody z dodatkiem płatków mydlanych. Następnie należy ją dokładnie opłukać tak, aby resztki mydła na niej nie pozostały. Po wypłukaniu biżuterię trzeba dokładnie osuszyć. Najlepiej wykorzystać to tego miękką bawełnianą ściereczkę. Jeżeli chcemy, aby oprawa kamienia pięknie błyszczała, należy przemyć ją delikatnie denaturatem, pamiętając, aby użyć do tego znowu miękkiej i delikatnej szmatki.

z1Biżuterię z szafirem, która zrobiona została ze srebra, myjemy w dokładnie ten sam sposób. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona tendencję do pokrywania się czarnym nalotem. Aby tego uniknąć, należy owinąć ją w folię aluminiową lub zamknąć w woreczku strunowych.

Chodzi o to, aby nie dostawało się do niej powietrze. Kiedy mimo to biżuteria pokryje się czarnym nalotem, do jej wyczyszczenia należy wykorzystać specjalny preparat, który sprawi, że srebro na nowo odzyska dawny blask. Niektóre zalecają również używanie pasty do zębów. Nie może ona jednak zawierać drobinek ścierających. W przeciwnym razie na biżuterii pozostaną brzydkie rysy, a oprawa szafiru nie będzie już taka piękna.

Czyszczenie biżuterii z szafirem nie należy do trudnych. Trzeba jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, aby cieszyć się biżuterią piękną, lśniącą i przede wszystkim zawsze idealnie czystą. Szafir jest kamieniem, który z całą pewnością zasługuje na fantastyczną oprawę. Warto więc dbać o to, aby pierściokni, wisiorki czy kolczyki z nim zawsze zachwycały doskonałym wyglądem.